What $30 of Groceries Look Like

I've always been pretty good about sticking to a budget. However, when it comes to food I usually have a harder time sticking to a budget plan. That had to change, though, when I went back to school! I set a goal to spend only $20 per week, which ended up not being as hard as I imagined, but also not always manageable. Take this week, for example. I was out of peanut butter, jelly, and milk so that easily set me back $10. With half of my budget gone, the few items of produce, along with some pasta and bread, set me at $30ish for the week. Hey, rules are meant to be broken, right?!

I wanted to show you all what I try to buy within my budget and decided to use this off week as an example because we all run out of necessities like peanut butter from time to time. I need to mention that this will not feed me for the entire week! I made pumpkin soup last week, as well as some ramen noodle soup, so the leftovers will be used up throughout week. I also splurged on local bread for my breakfast, whereas I've been trying to stick to oatmeal the last few weeks. Sometimes I need to change it up a bit so I don't end up hating oat meal! Last, but not least, although I didn't buy any this week, I always have rice on hand because it is the perfect cheap staple to have that can get you through any dinner crisis!

Not pictured: 5 banana's

You probably notice a lot of my produce is organic. If its affordable, I try to pick organic, but the potatoes and pepper I ended up buying conventional. No need to break your bank buying everything organic (something even I need to remind myself!).

Most weeks I don't need to buy peanut butter, jelly, and bread. Without those items, I could have bought more items that could be stretch out into several meals like rice (I mentioned that earlier), beans, frozen veggies, and some snacks!

Side note - this is my first time trying cashew milk and hmmmm it is so delicious! Might have to replace my usual almond milk with cashew instead! Oh, you can't tell in this photo, but the two apples I bought are almost as big as my head! They were pricer than I expected (always check prices before getting to the cash register!).

What are the items you splurge on or things you just can't live without it!? I'd love to hear about them in the comments below.

untitled-133-2.jpg
Dinner Recipes.png
You Might Also Like:
About Me
untitled-54-2.jpg

Hi! My name is Rebecca from Raleigh, NC...click below to learn more about me and the type of posts you can expect to find here. 

Read More

Contact me!

 

© 2023 by Going Places. Proudly created with Wix.com